Loading color scheme

Film "Do światła"

Po trzech latach pracy nad filmem „Do światła” został on po raz pierwszy zaprezentowany 10 czerwca 2018 roku w Winowie.

„Do światła” to opowieść o losach bł. Alojzego Ligudy, pozwalająca na prześledzenie zarówno jego drogi do kapłaństwa, powołania do pracy pedagogicznej, jak i rozwój jego głębokiej refleksji teologicznej. Filmowa opowieść prowadzi od szczęśliwego dzieciństwa w malutkiej śląskiej wiosce, poprzez decyzję o wyborze drogi misyjnej w Zgromadzeniu Słowa Bożego księży werbistów, pracę w Domu św. Józefa w Górnej Grupie – aż po najtrudniejszy etap życia ojca Ligudy – męczeńską drogę przez obozy koncentracyjne KL Stutthof, KL Sachsenhausen i KL Dachau. Jest to zarazem Jego droga do świętości.

Jednocześnie film jest przypomnieniem dramatycznych losów polskiego duchowieństwa podczas II wojny światowej. Przeznaczeni do całkowitej eksterminacji w obozach koncentracyjnych, poddani najcięższej próbie, pozostawili świadectwo siły, jaką czerpali z wiary.

Zdjęcia zostały zrealizowane w Winowie, Opolu, Nysie, Pieniężnie, Górnej Grupie, w obozach koncentracyjnych w Stutthofie i Dachau. Film powstał w koprodukcji Stowarzyszenie bł. Alojzego Ligudy i Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia. Po trzech latach pracy nad filmem „Do światła” został on po raz pierwszy zaprezentowany 10 czerwca 2018 roku w Winowie – rodzinnej wsi bł. Alojzego Ligudy, w Kościele Ducha Świętego.

29 września 2018 roku film „Do światła” był prezentowany podczas pokazu specjalnego X Festiwalu Filmowego Niezłomni Niepokorni Wyklęci w Gdyni. W Listopadzie 2018 Film Ukazał Się Na Dvd.

Scenariusz i Reżyseria: Beata Maliszkiewicz
Zdjęcia i Montaż: Marek Zarankiewicz
Współpraca I Pomoc Merytoryczna: S. Stefania Hayward Ocd,
O. Dr Henryk Kałuża Svd
Muzyka: Michał Lorenc
Dźwięk: Grzegorz Guzik, Michał Muzyka
Produkcja
Stowarzyszenie Bł. Alojzego Ligudy
Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia
Czas: 90 Min.

Sponsorzy:
Przez Księża Werbiści
Remondis Opole Sp. Z O.O
Imex-Piechota I Sp. Z O.O. Sp.K.
Parafia Ducha Świętego W Winowie – Opolu
Osoby Prywatne:
Aneta I Piotra Szadkowscy
Ks. Waldemar Klinger
Andreas Heinrich
Maria Glesner - Gról

facebook_page_plugin